BREAKDANCE ŠOKIAI

(Breiking / Breikas) gatvės šokiai Vilniuje

“Breakdance” arba “Breikas” (angl. “Breiking”) – priskiriamas prie gatvės šokių stiliaus (angl. “Street dance”). Pagrindinis šio šokio bruožas, tai sudėtingi akrobatiniai elementai “Power Moves” bei užburiančios įspūdingos pozos, tarsi sustingimai, vadinami “Freezes”. Taip pat nemažiau svarbūs breiko šokio elementai yra “Toprock”. Tai judesiai, atliekami viršuje (nuo žodžio “Top”), t.y. šokant vertikalioje kūno pozicijoje, tarsi apšilimas prieš pagrindinę choreografiją. Šie veiksmai dažniausiai pereina į apačią, t.y. ant grindų, perlaidojant pagrindinį dėmesį kojų darbui. Ši ypatinga kojų judesių kombinacija, prilaikant grindis rankų pagalba, vadinasi “Footwork”.

Breiko treniruočių metu tobulėja kūno fizinis pasirengimas, koordinacija, vikrumas, lankstumas, pusiausvyra. Taip pat breiko šokėjas, vadinamas “Bboy” arba “Bgirl”, turi mokėti improvizuoti bei būti itin muzikalus. Visų šitų įvardintų aspektų Jums padės pasiekti “breiking”  šokių virtuozas, patyręs   šokių treneris Konstantinas>

"Breakdance" šokių kultūrą ir jų istorija

Breikas, kitaip vadinamas breikingas (angl. breaking; bboying / bgirling) – gatvės šokių stilius, atsiradęs kaip viena iš keturių “Hip-hop” kultūros dalių (greta repo muzikos, DJ ir grafitti) Afro-Amerikiečių ir Latino-Amerikiečių bendruomenėse. “Breakdance” šokis, kilęs iš Bronkso (Niujorko rajonas, JAV) apie 1970 metus.

Pavadinimas Breaking kilo nuo žodžio break (lt. pertraukėlė), kai gyvai atliekamų, tuo metu populiarių Jazz, Disco, Funk stiliaus kūrinių vokalistai, pasirodymo metu turėdavo trumpą pertraukėlę ir groti likdavo tik muzikos instrumentai. Šia pauze (parodyti savo išskirtinius sugebėjimus) pasinaudodavo šokėjai praminti “breakers”.

Breiko šokio technika savo šaknimis yra iš Afrikos ir vietinių Amerikiečių indėnų genčių. Ritualinių šokių judesiai (pradėti naudoti kaip šokio technika) itin greitai tapo modernia maištavimo forma, o vėliau ir nauju pripažintu šokio stiliumi. Dinamiškas ir įspūdingas šokio stilius greitai sulaukė žmonių ir žiniasklaidos susidomėjimo ir paplito pasaulyje, nuo Pietų Korėjos, Japonijos, Rusijos iki Prancūzijos, Brazilijos ir Vokietijos. Apie jį buvo kuriami filmai, šokėjai atliko judesius muzikos klipuose ir netrukus sukimasis ant galvos tapo labiausiai atpažįstamu šokio judesiu planetoje. Bėgant metams neliko nei vienos pasaulio šalies, kurioje nebūtų šio šokio atstovų.

Lietuvoje “Breakdance” pasirodė apie 1986 m., o po to vėl išpopuliarėjo 1998–1999 metais. Aštuntajame dešimtmetyje susiformavęs šokis šiandiena skina laurus daugelyje pasaulio šalių. Organizuojami įvairiausi breiko renginiai, pvz. tokie kaip Bboy kovos.  “Breakdance” šokių kovos “Battles” – įspūdingiausias breiko pasirodymų formatas, kurio metu du šokėjai, ar dvi komandos, rodo savo sugebėjimus pakaitomis atlikdami trumpus, improvizuotus iki minutės trukmės pasirodymus. Jų techniką, muzikalumą, originalumą, charakterį ir dinamiką vertina teisėjų komisija.

2018 metais breikas įtrauktas į jaunimo olimpines žaidynes Rio De Žaneire. Vėliau 2018 m. pasiūlytas ir  2019 m. įtrauktas į 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių programą, kaip pilnavertė sporto šaka…  Plačiau vikipedijoje>